გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის გეგმა _ ადამიანი და გარემო

გაკვეთილის მთავარი თემა
ადამიანი და გარემო
საგანი/პედაგოგი
ჩვენი გარემო/ნინო ბოლქვაძე
სწავლების საფეხური/კლასი
დაწყებითი საფეხური/3
 კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
სსს მოსწავლე 1/ 20 მოსწავლე
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
შეძლოს მოსწავლემ სიცოცხლის ძირითადი გამოვლინებანი
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
·         მოსწავლე ირჩევს ობიექტებს სასიცოცხლო გამოვლინებებზე მოძრაობა, კვება და სუნთქვა.

·         სსს მოსწავლემ უნდა შეძლოს: აირჩიოს დიაგრამის სახით მოცემული სურათებიდან სად უნდა იცხოვროს.
წინარე ცოდნა
·         მოსწავლემ იცის ცოცხალი და არაცოცხალი.
·         მოსწავლეს შეუძლია გაარჩიოს ცოცხალი და არაცოცხალი ბუნება.
·         სს მოსწავლეს შეუძლია: მიამაგროს დაფაზე ადამიანი და გარემოს დიაგრამა.
შეფასების საგანი და პროცედურები
·         მოსწავლეები შეფასდებიან წინასწარ შედგენილი განმსაზღვრელი შეფასების სქემის მიხედვით. ასევე თითოეულ მოსწავლეს მიეცემა ინდივიდუალურად განმავითარებელი კომენტარები.

·         სსს მოსწავლისათვის შედგენილია ინდივიდუალური შეფასების სქემა.
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
ფერადი სლაიდები სხვადასხვაგარემო .სასწავლო ოთახი. დაფა.

გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი.
გაკვეთილი იწყება სიის ამოკითხვით.
 განვლილი მასალის გამეორებით მასწავლებელი იწყებს გონებრივ იერიშს, ხოლო სსსმ მოსწავლეს აძლევს დავალებას  ცალკე

აქტივობა1: საკლასო საუბარი8 წუთი მთელი  კლასი

·         სსსმ მოსწავლე დაფაზე წერს დიაგრამას ,

აქტივობა2 დიაგრამის აგება 15 წუთი.



3.კითხვა -პასუხი10 წუთი

4აქტივობა შეჯამება 2წუთი
1.მუშაობა წყვილებში:
გაკვეთილის პირველ ეტაპზე  ვატარებთ საუბარს-რა ჰქვია ჩვენ სახელმძგვანელოს. ჩვენი გარემო იმიტომ რომ ჩვენც ამ გარემოში ვცხოვრობთ.

·         სსს მოსწავლეს დაფაზე დამაგრებული აქვს ადამიანი და გარემოს ნიმუშები. იგი სურათებით არჩევს თითოეულ მათგანს.

2.დიაგრამის  აგება. მასწავლებელი ჩამოწერს სხვადასხვა გარემოს 1მაგალმთიანი სოფელი
2დიდი ხმაურიანი ქალაქი

3. ტბის ნაპირზე მდებარე  კურორტი

4. ზღვისპირა სოფელი 

5. ტყისნაპირას მდებარე აგარაკი რომელსაც მდინარე ჩამოუდის

6. ვაკეზე მდებარე დაბა. მოსწავლეები ირჩევენ მათთვის სასურველ გარემოს.

·         სსსმ მოსწავლე იღებს ბარათებს და დებს მისთვის განკუთვლილ ადგილას.

აქტიობაში იღებს მთელი კლასი მონაწილეობას ყველაზე მეტი ბარათი დაიმსახურა N6 ვაკეზე მდებარე დაბამ.

მოსწავლეების შეფასება _ 2 წთ.

No comments:

Post a Comment